Γκόμελ - Άρης 1-2 επαγγελματική νίκη και πρόκριση

Ο Άρης προκρίθηκε εύκολα στον γ΄ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, νικώντας με συνολικό σκορ 7-2  την Γκόμελ.

Μετά τη  νίκη (5-1) στον πρώτο αγώνα, οι «κίτρινοι» έκαναν μια επαγγελματική νίκη με 2-1, στο παιχνίδι-ρεβάνς που επίσης διεξήχθη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», κεκλεισμένων των θυρών, με τυπικά γηπεδούχους τους Λευκορώσους.

Την υπογραφή του στους δύο αγώνες για τους «κιτρινόμαυρους» έβαλε ο Αντρέ Γκρέι, στο πρόσωπο του οποίου φαίνεται πως ο Άρης βρήκε στον σέντερ φορ που έψαχνε χρόνιa. Ο Γκρέι πέτυχε απο δύο γκολ σε κάθε αγώνα με την Γκόμελ

Ο Άρης ξεκίνησε συγκρατημένα στο παιχνίδι και ανεβάζοντας σταδιακά στροφές δημιούργησε τις προϋποθέσεις να πετύχει πρώτος γκολ

Στο 39’, όταν ο Νταμπό σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μαντσίνι πάσαρε στον Γκρέι, ο οποίος με δεξί πολ΄θ ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65’ ο Γκρέι απείλησε τους Λευκορώσους, ο Καβαλέου έδιωξε σε κόρνερ και τρία λεπτά αργότερα ο Καμάτσο βρέθηκε εκ νέου απέναντι στον τερματοφύλακα της Γκόμελ, με τον Καβαλέου να διώχνει για μια ακόμη φορά την μπάλα.

Οι Λευκορώσοι με τη σειρά τους προσπάθησαν να σκοράρουν στο 71’ και το 75’, με τον Κουέστα να διώχνει στην πρώτη περίπτωση το σουτ του Μάκας και τον Σέντκο να σημαδεύει στη δεύτερη το δοκάρι.

Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε η Γκόμελ, στο 82’ με πέναλτι του Γκογκολασβίλι, αλλά ο Γκρέι, στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με συρτό πλασέ

Διαιτητής: Νίκολας Λαφόρζ (Βέλγιο)
Κίτρινες: Εμπακατά, Ντιόπ, Μαζικού, Νταμπό, Πίρσμαν, Ντουκουρέ

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά (46΄ Οντουμπάγιου), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46΄ Πίρσμαν), Ντιόπ (23΄ Νταμπό), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Καμάτσο, Πάλμα (81΄ Χατζιωάννου), Γκρέι

Γκόμελ: Κοβάλεβ, Κουτσίνσκι, Πάντια, Σοκόλ, Αφι, Κοστρόβ (87΄ Σόπφελ), Μπάγκα, Σέντκο (87΄ Γεραμόφσκι), Αντεόλα (80΄ Ποταπένκο), Ανούφριεβ, Μάκας (80΄ Κογκολασβίλι)